PIOTR C. KOWALSKI

Piotr C. Kowalski

PIOTR C. KOWALSKI

Urodzony w 1951 roku w Mieszkowie, koło Jarocina. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz) w Poznaniu w latach 1973-78. Dyplom z malarstwa uzyskał w prac. Prof. Stanisława Teisseyre’a. Do 2021 roku, prowadził Pracownię Malarstwa X na UAP’ie. W latach 2000 – 2017 kierował równolegle Pracowniami Malarstwa w: Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej (do 2010 r.), Akademii Sztuki w Szczecinie (do 2014 r.) oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (do 2017 r.) Od ponad dwudziestu lat tworzy obrazy bezpośrednio w naturze. Do ich wykonania wykorzystuje nie tylko farby ale także siły przyrody: wiatr, deszcz, kurz, dym, owoce... Od 2004 roku, wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle „Megabajty malowania” i „Obrazy  mroźne”.

 
Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. ŻYWA NATURA m. in.:
obrazów smacznych i niesmacznych
obrazów przejściowych, przejezdnych i przelotnych
obrazów granicznych, przygranicznych i zagranicznych
obrazów grzecznych i grzesznych czyli niegrzecznych
obrazów malowanych w pełnym słońcu, w cieniu, bez cienia i bez cienia wątpliwości
obrazów skończonych i nieskończonych
obrazów malowanych w schroniskach, na szlaku i takich które szlag by trafił
obrazów malowanych bez ram, w ramach i w ramach przyjaźni
obrazów malowanych na sztaludze, pod sztalugą i obok sztalugi
obrazów malowanych na wysokim i na niskim poziomie (Giewont i kopalnia miedzi Lubin)
obrazów malowanych w pionie, w poziomie i pod kątem (oczywiście odpowiednim)
obrazów malowanych na ogniu
obrazów malowanych na gazie (co prawda niewielkim, ale jednak)
obrazów malowanych na drzewie i z drzewa
obrazów malowanych szybko, bardzo szybko, wolno, bardzo wolno i takich, których zdawać by się mogło że nie wolno ich malować

Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in.:
Muzeum Sztuki w Łodzi; Muzeum Narodowe w Poznaniu, Warszawie i Szczecinie; Muzeum Śląskie w Katowicach; Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze; Drents Museum, Assen, Holandia; Galeria Miejska Arsenał, Poznań; Galeria Bielska, Bielsko - Biała; Szczecińska Zachęta Sztuki Współczesnej; Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu; Biura Wystaw Artystycznych: Lublin, Konin, Leszno, Bydgoszcz, Gorzów Wlkp.; Galeria Podlaska, Biała Podlaska; Muzeum Martyrologii na Majdanku; Muzeum Okręgowe w Kaliszu; Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl; Muzeum Archidiecezjalne w Warszawie; Galeria Sztuki Współczesnej w Sandomierz oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą a w Jarocinie znajduje się Pomnik „Obrazu Przejściowego”.

 

Zapraszamy na stronę artysty:

www.piotrckowalski.pl

Znajdź nas na